Животинският свят във всеки климатичен пояс I
За екваториалния пояс най-характерни са човекоподобните маймуни - орангутан и гибон, много влечуги - змии, варан - който достига до 4 метра дължина , много насекоми и др.
В субекваториалния пояс най-разпространени са индийският слон, носорогът, паун, крокодил, разнообразни влечуги и др. От хищниците се срещат бенгалския тигър и черната пантера.
В тропичния пояс поради горещия климат и безводието има малко животински видове. Най-разпространени са едногърбата камила и влечугите.
В субтропичния пояс броят на видовете животни е много намалял, понеже тези земи са овладени от хората. Единствено по-високите планини и недостъпните места предлагат убежище на някои редки животни. Най-характерен е говедото як в Тибетската планинска земя.
Във Вътрешноконтиненталните пустини е разпространена двугърбата камила, която издържа както на големите студове, така и на горещини. В умерения пояс природните условия благоприятстват за разпространение на повече животински видове. В степите животинският свят е намалял поради разораването на земите и увеличаването на селскостопанските животни.